Vadeli ve Vadesiz Hesap

Vadesiz hesap günümüzde herkesin kullandığı ve cüzdan niteliğinde olan, tamamen para yatırıp çekme amaçlı açılan hesaplardır. Bu hesaplar süresizdir. Özellikle günümüzde internet bankacılığının yaygınlaşması ve insanların mobilden bankacılık hizmetlerini kullanması, işlemlerin daha hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Artık sahip olduğunuz vadesiz hesapla pek çok işlemi seri bir şekilde halledebilirsiniz.

Vadeli hesap da belirli bir süre için bankaya yatırdığınız parayı ifade eder. Vadeli hesabı overnight yani bir günlük olarak yatırabileceğiniz gibi 1 aylık, 3 aylık, 1 yıllık gibi farklı zaman dilimlerinde de yatırabilirsiniz.

Vadeli ve Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz hesap 18 yaşını geçen herkesin kullanmaya başladığı bir hesap türüdür. Bilhassa çalışan kesimin banka hesabı kullanması daha yaygın olarak gözükmektedir. Kanunlara da baktığımız zaman 10 kişiden fazla çalışanı olan şirketlerin banka hesapları üzerinden çalışanlarına maaşları yatırması mecburidir. Bu nedenle çalışan kesimin neredeyse hepsinin bir maaç hesapları bankada bulunmaktadır.

Vadeli hesap genelde yatırım amacıyla kullanılır. Amaç parayı evde saklamak yerine bankada güvenli bir şekilde tutmak ve tuttuğunuz süre kadar faiz almaktır. Faiz oranları bankaya göre değişiklik gösterdiği gibi paranızın miktarına göre de değişiklik gösterecektir. Para miktarı arttıkça faiz oranı da artacaktır. Burada dikkat edilmesi gerekenlerden biri parayı vade süresince çekip çekmeyeceğinizi bilmenizdir. Eğer çekebilme ihtimalinizin olduğunu düşünüyorsanız kırık vadeli hesap açmanız daha doğru olacaktır.

Vadeli ve Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz hesap açabileceğiniz üç farklı yöntem vardır. İlk yol banka tercihinizi yaptıktan sonra şubeye giderek kendinize bir vadesiz hesap açmaktır. Sizden istenilen bilgileri ve evrakları verdiğiniz anda sadece 10 dakikalık gibi kısa bir sürede vadesiz hesabınız açılacaktır. Diğer yöntemler ise telefon bankacılığını kullanmak ya da internet bankacılığı üzerinden hesap açmaktır.

Vadeli hesap açmak istiyorsanız şubeye gitmeniz gerekir. Faiz oranlarını ve size özel teklifleri birebir banka yetkilisiyle görüşmeniz daha doğru olacaktır. Hesap açılırken sizden istenecek olan bilgiler genelde kimlik belgesi, adres ve telefon gibi iletişim bilgileridir. İnternet bankacılığını kullanacaksanız açtığınız hesap için internet bankacılığı şifrenizi almayı unutmamalısınız. Bu nedenle telefon doğrulamasını yapmalısınız. İnternet bankacılığını ya da telefon bankacılığını kullansanız bile işlemlerinizi doğrulamak için şubeye gitmenizin gerekli olacağını unutmamalısınız. Doğrulama işlemlerinden sonra hesabınızı güvenle kullanabilir ve bankacılık işlemlerine başlayabilirsiniz. Verilecek olan hesap cüzdanının ardından banka kartınız da kısa sürede gelecektir.