Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Birikim yapmanın en avantajlı yollarından biri olan vadeli mevduat hesabı, kısacası belirli bir süre birikiminizin bankada kalması sözünü vermeniz ve bunun karşılığında da bankanın size faiz vermesi durumudur. Vadeli mevduat hesabı sayesinde paranız, bankanın yatırım yapmasını sağlayacaktır ve bunun karşılığında da bankanın size faiz teklifleri olacaktır. Kazanç tamamen bankanın sunduğu faize göre değişkenlik gösterir. Faizleri belirlemedeki en önemli kriter bankada duracak olan paranızın miktarıdır.

Vadeli mevduat hesabı niteliği taşıyan hesapların günümüzde arttığını söyleyebiliriz. Bunlar birikimli mevduat, vadeli altın hesabı, vadeli döviz hesabı, çeyiz hesapları, düzenli birikim hesabı, şubesiz açılan mevduat hesabı ve çift para birimli mevduat hesabı olarak değişmektedir. Yatırım yapacağınız zaman size en uygun olan seçeneği kullanabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

Vadeli mevduat hesabı size risksiz kazanç sunan bir yatırım fırsatı olduğu için son derece avantajlıdır. Üstelik paranızı vadeye yatırırken vade bitiminde ne kadar kazanacağınızı da önceden bilirsiniz. Özellikle risk almayı sevmeyen ve garantici olan yatırımcılar için vadeli mevduat hesabı açmak son derece mantıklı bir yol olacaktır.

Yüksek faiz oranlı mevduat hesabı bulmanız sizin kazanç sağlamanız açısından yararlı olacaktır. Faiz oranları bankadan bankaya göre değiştiği için araştırmalarınızı dikkatle yapmanız gerekir. Oranlar belli olduğu için ve hesaplama yapma şansınız da bulunduğu için elinize ne kadar para geçeceğini öngörebileceksiniz. Bankaların diğer tekliflerini de inceleyebilir ve en kazançlı çıkacağınız yolu tercih edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açacağınız zaman bazı konulara dikkat etmeli ve istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamaya da özen göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken konular şunlar olacaktır:

  • Hesap ilk açıldığı zaman valörlü olacaktır ve hesabın aynı gün valörlü olacak açıldığının kontrolünü sağlamanız önemlidir.
  • Diğer bankalardan faiz oranı bilgisi aldığınız zaman bunu kendi bankanızla görüşürseniz, daha yüksek oranda faiz teklifi alabilmeniz mümkündür.
  • Vadeli hesabınızın sadece TL cinsinden olmasına gerek yoktur. USD, GBP, EUR, XAU gibi sayabileceğimiz farklı para cinslerinden de hesap açabilirsiniz.
  • Eğer yatırdığınız parayı belirli bir süre geçtikten sonra çekme ihtimalinizin olduğunu düşünüyorsanız kırık vadeli hesap açmalısınız. Böylece faiz kaybınızın önüne geçmiş olursunuz.
  • Vadeli mevduat hesabınızı açarken vade miktarını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Overnight yani 1 günlük belirleyebileceğiniz gibi 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 5 yıl gibi farklı vade süreçleri seçebilirsiniz.
  • Çift para birimine sahip olan vadeli mevduat hesapları da açabilirsiniz.
  • Vadeli mevduat hesaplarını, vade boyunca kapatamayacağınızı da bilmeniz önemlidir.

Vadeli Mevduat Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadeli mevduatın en önemli avantajlarından biri birikmiş paranın bu sayede daha da değerlenecek olmasıdır. Çünkü bu sayede paralar hem güvende duracak hem de faiz sayesinde değer kazanacaktır. Evinizde atıl olarak duracak paraları bankada saklamanız bu açıdan çok daha mantıklı olacaktır. Biriken paralarınızın evde güvende olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bankaların başlıca görevlerinden biri de insanların çıkarlarına uygun bir şekilde para saklamaktır. Bu nedenle paranız bankada çok daha fazla güvende duracaktır.

Vadeli mevduat hesabı avantajlarından biri de bankaya kaynak sağlamaktır. Bu da bankanın hizmetlerini sürdürmesini sağlar. Evde biriken paraların kayıt dışı ekonomi oluşturduğunu da unutmamalısınız. Ancak paranızı bankada saklamaya karar verirseniz kayıt dışı ekonomi azalacaktır. Bu da ekonomik anlamda açıklanan verilerin ve yapılan araştırmaların daha doğru sonuç vermesini sağlayacak, kayıt dışı ekonominin önüne geçmiş olacaksınız diyebiliriz.