Türkiye Varlık Fonu

Ülkenin en çok merak edilen kurumlarından biri olan Türkiye Varlık Fonu, son zamanlarda yeniden gündeme geldi. Kamuya ait olan varlıkları çok daha verimli ve amacına uygun bir şekilde kullanmak ve yönetmek için kurulan Varlık Fonu, ekonominin de temelleri arasında bulunuyor. Kalkınma ve istikrar için önemli bir adım olan varlık fonu daha güçlü bir ekonomi yaratmak için devlete imkan sağlıyor.

Türkiye Varlık Fonu Nedir?

Varlık fonunun amacı kamu varlığına daha çok değer katmak ve gelecek nesiller için daha ferah ve yaşanabilir bir Türkiye bırakmaktır. Ülkedeki ekonomik istikrarın arttırılması için ve kalkınmanın güçlenmesi için oluşturulan varlık fonu, büyük yatırımlar finanse eder.

Başbakanlığa doğrudan bağlı olan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi, Anonim Şirket yapısında kurulmuştur. Varlık fonundaki en önemli nokta yatırım yapılacak olan alanların belirlenmesidir. Çünkü ekonomik prensiplere göre hareket edilmesi gerekir. Önemli olan Türkiye’nin ihtiyaçlarına ve çıkarlarına uygun davranmak, stratejik planlara uygun yatırımlar yapmaktır. Uluslararası kurallar ışığında halka duyurulan tüm yatırımlar sayesinde kurum şeffaflığını da kanıtlamış olur.

Üç aşamalı bir denetim süreci olan varlık fonunda TBMM plan ve Bütçe Komisyonu, Bakanlar Kurulu ve bağımsız denetim olarak aşamalandırılacak. Her denetimde raporlar sunulacak ve rapora nihai hal verildikten sonra denetleme sağlanmış olacak. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı olarak çalıştığını söyleyebileceğimiz varlık fonu, yatırım planları ve programları orta ve uzun vadeli olarak onaya sunulur. Bu varlıkların, ülke yatırım fonları kapsamına alınmasındaki en önemli neden, kamu varlıklarını etkili olarak kullanmak ve daha etkin bir yönetim oluşturmaktır.

Türkiye Varlık Fonu Ne İşe Yarar?

Varlık fonu geliri arttırmayı hedefleyen devletin etkin bir çözümüdür diyebiliriz. Devlet yönetimi altında çalışan bu fonlar genelde bütçe fazlalarından oluşur. Ülke eğer bütçe fazlasına sahipse o zaman varlık fonu harcamaları arttırmak için kullanılabilir. Ülkedeki vergi yükünde bir düşüş yaşanır. Varlık fonu kuran devlet bütçe fazlasını buraya aktarır ve bazı finansal varlıkları satın alarak gelecek kuşaklar için daha refah bir ortam yaratmış olur.

Türkiye varlık fonu sayesinde büyüme oranında artış olması gözlemlenmektedir. Sermaye piyasalarında da büyüme artarken derinleşme de hızlanacak. Yapılmış olan yatırımlar sayesinde yüzbinlerce kişi işe girebilecek ve iş istihdamı artmış olacak. İslami finansman varlıklarının kullanılması hızla büyüyecek. Savunma ve yazılım alanındaki yerli şirketlerin proje anlamında desteklenmesi sağlanacak ve küresel bazda şirketler tanınır olacak. Bürokratik kısıtlamalara gerek olmadan doğrudan yatırım yapılabilecek.

Türkiye Varlık Fonu Kaynakları Nelerdir?

Türkiye Varlık Fonu kuruluş sermayesi olarak 50 milyon TL özelleştirme fonu sağlanmıştır. Türkiye Varlık Fonu kaynaklarına bakacak olursak şu ana kadar en çok öne çıkan Ziraat Bankası olmaktadır. 5 milyar TL sermayesi olan banka yüzde 100 hissesini Türkiye Varlık fonuna devretmiştir. Bankanın karı da 302.85 milyardır. Aynı şekilde Halkbank’ta elindeki %51,11 hissesini Türkiye Varlık Fonu aracılığıyla devretmiştir. Halk Bankası’nın %48,77’si halka açıktır.

Türk Hava Yolları’nda kamuya ait olan %49,12 hissesini Türkiye Varlık Fonu’na devretmiş ve halka açık olan %50,18 hissesini sabit tutmuştur. Borsa İstanbul’un kamuya ait hissesi de varlık fonuna aktarılmıştır. 1.47 milyon sermayesi olan Türksat’ın da tamamı varlık fonuna devredilmiştir. Sadece %13.31’lik kısmı halka açık olan Türk Telekom da TVF’ye devredilen kurumlar arasındadır. Tam olarak 981,5 milyon sermayeli PTT’nin de tamamı varlık fonuna devredilmiştir. Bunun dışında Botaş, Tpao, Çaykur ve Eti Maden de TVF’ye devredilmiştir.

Yurdışındaki fonlar hakkında bilgi almak için online casino portalı betcazino.com sitesini ziyaret edebilirsiniz