Saç Ektirme Nedir?

Saçın seyrek olması ya da hiç olmaması estetik anlamda özellikle erkeklerin çok fazla sorun ettiği konulardan biridir. Büyük bir estetik sorunu olan saç yokluğu ya da azlığı dış görünüş, kendine güven ve dış dünya ile ilişkilerde son derece önemli bir rol oynar. Dış görünüşün en önemli parçalarından biri olduğunu söyleyebileceğimiz saçlar, imaj ve tarz anlamında da yoksunluk yaratabilir. Özgüven eksilmesi ve benzeri ciddi problemler saç dökülmesinden sonra görülebilir. Bu nedenle saç ektirme son derece mantıklı ve olumlu geri dönüşleri olan, sadece fiziksel anlamda değil, kişiye kendini ruhen de iyi hissettirecek bir uygulamadır.

Saç Ektirme Nedir? Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tıp biliminin her geçen gün gelişmesiyle her alanda yenilik sağlanırken bunlardan biri de saç ekimi oluyor. Saç dökülmesi için çok daha hızlı ve pratik yöntemler geliştiren tıp, çok sayıda kişinin derdine çözüm buluyor. Özellikle de erkeklerin çok fazla tercih ettiği saç ekimi son derece etkileyici sonuçlar veren bir uygulama diyebiliriz.

Saç ekimi saç nakli olarak da tanımlanabiliyor. Yaşın ilerlemesiyle beraber genetik olarak, ya da hastalıktan ve yaşanan bir kazadan dolayı saç kaybı yaşayan kişiler saçlarını tekrar geri kazanmak için ve sağlıklı, doğal bir görünüme kavuşmak için saç naklini yaptırabiliyor. Estetik operasyonları da içerisine alan bu terim aslında 19.yüzyıla kadar uzanan bir uygulamadır. Günümüzde artık pek çok ülkede yaygın olarak saç ekimi yapılmaktadır.

Günümüzde en popüler olan saç ektirme yöntemleri iki tanedir. Bunlar FUT yöntemi ve FUE yöntemi olarak geçer. FUT denilen yöntem enseden bant halinde bir saç şeridi çıkarılmasıyla yapılır. Daha sonrasında çıkartılmış olan bu saçlar, saç köklerine ayrıştırılır. Böylece ekimin yapılacağı alana doğrudan nakil işlemi gerçekleşir. Bu uygulamayı yaparken kişide geçici bir uyuşukluk ya da hissizlik olabilir. Ancak teknoloji geliştiği için FUE yöntemi daha çok tercih edilmeye başlanmış ve FUT yöntemi çok fazla önerilmeyen bir uygulama olmuştur.

Saç ektirme işlemleri arasında en çok tercih edilen ve en yeni uygulamalardan da biri olan FUE yöntemi, en efektif yöntemdir diyebiliriz. Donör bölgede bulunan kıl kökleri diğer yöntemdeki gibi bir blok halinde alınmaz. Tek tek alınarak ekim yapılacak olan bölgeye gönderilir. Bu işlem için çok milimetrik aletler kullanıldığından son derce hassas bir uygulamadır ancak diğerine kıyasla günümüzde daha çok kullanıldığını söyleyebiliriz.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ektirmek isteyenlerin en sık sorduğu soruların başında fiyatlar gelmektedir. Ne kadar kök ekilmeli ve ne kadar bir ücret ödemesi çıkar gibi sorular tam olarak ancak uzmanla görüşülürse cevaplanabilir. Çünkü az önce de dediğimiz gibi FUE ve FUT oalrak iki farklı yöntem olduğundan her bir yöntem için farklı ücretler belirlenmiştir. Ücreti belirlemedeki en önemli etkenlerden biri de saçınızın durumudur. Saçınıza ne kadar bir kök uygulaması yapılacak ve bu işlem ne kadar sürecek gibi konular fiyatı belirler. Bunun için mutlaka saç ekim uzmanına gitmeli ve yapılacak olan analizden sonra fiyatı daha detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Saç Ektirdikten Sonra Yine Dökülür mü?

Saç ekimi işleminden hemen sonra hızlı bir saç dökülmesi yaşanabilir ancak bu son derece olağan bir durumdur. Çünkü her cerrahi işlemde olduğu gibi saç ekiminde de saç derisinde kısa vadeli bir travma yaşanacak ve bu travma kendisini saç dökülmesi olarak gösterecektir. Ancak sonrasında kıl kökleriniz yoluna girecektir diyebiliriz.