Kredi Notu

Kredi çekmek ya da kredi kartı sahibi olmak için bankalara başvuru yaptığınız zaman onay almak için bazı kriterlere uygun olmanız beklenir. Bankaların onay vermek için ilk baktığı kriter de kredi notu olur. Finansal geçmişinizin tamamen yer aldığı kredi notu bankaya sizin bu krediyi geri ödemekte güçlük çekip çekmeyeceğiniz hakkında bilgi verir. Bankalar geçmiş finansal işlemlere dikkat ederek müşteriyi değerlendirir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu doğru bir şekilde değerlendirebilen bir veriye sahip olan ve bu nedenle kişilerin kredi notunu belirleyen tek yetkili kurum KKB’nin kurmuş olduğu Findeks’dir. Bankalar da kredi notlarınızı Findeks aracılığıyla hesaplamaktadır. Krediye uygun olup olmadığınızı değerlendiren bankalar verilerinizi Findeks üzerinden almakta ve size kredi verip vermemeye karar vermektedir.

Kredi notunuzun olması için daha öncesinde bir kredi kartına sahip olmalı, kredili mevduat hesabı açmış olmalı ya da kredi kullanan birine kefil olmuş olmalısınız. Eğer bunlardan birine sahip olduysanız sizin de bir kredi siciliniz vardır. Kredi notunuzun düşük olmasıyla kara listeye girmenin benzer olduğunu düşünmemelisiniz. Kara listeye girmek demek, yasal takibe süşmüş olmanız anlamına gelir. Oysa kredi notu düşük olanlar, sadece ödemelerini geç yapan müşteriler de olabilir. Hakkınızda yasal takip başlaması için kredi kartı ödemesini, krediyi ya da kefil olduğunuz bir kredi ödemesini 90 gün geciktirmeniz gerekir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun hesaplanması için bankalarla olan geçmiş ilişkileriniz analiz ediliyor. Kredi kartlarınızın ödemelerine ve kullandığınız kredilerin geri ödemelerine bakılıyor. Gelir gider analizleri ve bugüne dek yapmış olduğunuz kaç kredi başvurunuzun olduğu hesaplanıyor.

Kredi notu 1 ile 1900 puan arasında oluyor. Genel olarak ayrım da en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak yapılıyor. Eğer kredi notunuz 900’ün altında çıkarsa bankalar kredi vermekten çekiniyor. Kredi almaya en uygun not aralığı 1200 ve üstü oluyor. Eğer kredi notunuz 1500’den fazlaysa sorunsuz bir şekilde kredi alabiliyorsunuz.

Eğer kredi notunuz 0 gözüküyorsa bunun anlamı bankalarla hiçbir ilişkinizin olmamasıdır. Bugüne dek hiç kredi çekmediyseniz ve kredi kullanmadıysanız bankaların size kolay kredi vereceğini sanmamalısınız. Hiçbir kredi kullanmamak ve borç yapmamak avantajlı olduğunuz anlamına gelmez. Bankalar hiç tanımadığı ve ödeme düzeni hakkında bilgi sahibi olmadığı müşterilere de kredi vermekten çekinir. Bu nedenle yapmanız gereken düzenli ödeme yapabileceğiniz bir limite sahip kredi kartı çıkarmaktır. Böylece kredi notunuz kısa zamanda düzenli ödeme yapmanız durumunda yükselecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için düzenli ödeme yapmanız ve mümkün olduğu kadar zamanından önce ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Kredi kartlarınıza özellikle asgarinin üstünde ödeme yapmaya dikkat etmelisiniz. Kredi başvurularınızın da kısa aralıklarla olmaması önemlidir. Çok sık krediye başvurmak da kredi notunu düşürecektir. Kredi notunun birdenbire yükselmeyeceğini ve tüm borçları düzenli ödedikten sonra yükselebileceğini de unutmamalısınız.

Eğer çok yüksek limitli bir kredi kartı borçlanması varsa kredi notu da düşecektir. Çünkü sistem sizin risklerinizi arttırır. Ödediğiniz takdirde zamanla notunuz da yükselecektir. Sadece kredi kartları değil, bankalara yaptığınız fatura borcunu ödeme alışkanlığınız da kredi notunu etkileyecektir. Sürekli kredi istememeli ya da kredi kartı talebinde de bulunmamalısınız. Çünkü bu durum bankaya sizin nakit ihtiyacına gerek duyduğunuzu düşündürtecektir. Üstelik başvurunuzun olumsuz sonuçlanırsa kredi notu daha da düşecektir. İdari takibe giden borçların kredi notunu en çok etkileyen faktörlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.